Șefa ÎCCJ și-a depășit încă o dată, grav, atribuțiile și se comportă tot mai agresiv ca un stat în stat. Înalta Curte de Casație și Curtea de Apel București refuză să dea Guvernului informații despre miliardele de lei pe care magistrații le cer de la stat prin procese salariale.
Cele mai importante două instanțe din țară refuză să comunice Guvernului – deci nu lui Ilie Bolojan personal – date esențiale care ar ajuta România să câștige un proces uriaș deschis la CEDO de cinci magistrați.
Aceștia vor ca CEDO să oblige statul român să plătească imediat drepturile salariale pe care tot magistrații și le-au mărit singuri prin decizii judecătorești.
Ce invocă Lia Savonea: că nu vrea dialog cu un guvern „demis” și că va discuta doar cu un „guvern legitim”. Poftim?!
Guvernul interimar este guvernul legitim și constituțional al României. Nu este treaba Liei Savonea și a Înaltei Curți să decidă dacă îl validează sau nu. Tocmai de aceea încă mai există separația puterilor în stat.
Lia Savonea nu mai vorbește ca șefă a unei instanțe. Vorbește politic, joacă politic, acționează politic.
România riscă să piardă miliarde la CEDO pentru că se trage de timp și se refuză furnizarea informațiilor necesare.
Data viitoare când sună – să-i spună cineva Liei Savonea că deja e prea mult!
Alexandru Dimitriu
Descoperă mai multe la Colecționarul | revista colecționarilor din România
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.



